Імунологи спростовують міфи про ліки й інші препарати, що буцімто зміцнюють імунітет, і радять, як не зашкодити імунній системі під час поширення епідемії.

1

Як імунна система людини бореться з вірусами? Чи може вона захистити від коронавірусу?


Так, імунна система людини може ефективно захищати нас від вірусів. Варто підкреслити, що імунна відповідь починає формуватися тільки після зіткнення з частками (в імунології — антигенами) вірусу. Перед тим, як вірус потрапив у організм людини, кількість клітин імунної системи (лімфоцитів) у кровообігу є недостатньою, крім того, лімфоцити ще не готові до ефективної відповіді.

Тільки після зіткнення з вірусом у лімфоцитах розпочинається процес, який називається дозріванням афінності (збільшення ступеню спорідненості між антигеном і антитілом), що призводить до продукції клітин, здатних до розпізнавання антигенів специфічного вірусу набагато точніше (навіть у кілька мільйонів разів). У результаті розмноження лімфоцитів їх кількість у кровотоку зростає, і ці клітини набувають відповідних властивостей, завдяки яким вони можуть ефективно протистояти вірусу та знищити заражені ним клітини.

Переважна більшість інфекцій закінчується внаслідок розвитку ефективної імунологічної відповіді й усунення збудника з організму.

2

Чи працюють «імуномодулятори»? Чи можуть вони захистити організм від чужорідних агентів?


Коронавірус SARS-CoV-2 є дуже заразним, але йому ще далеко до давно знайомих людству вірусів, таких як кір і вітряна віспа. SARS-CoV-2 не є надзвичайно вірулентним (ступінь хвороботворності) вірусом. Вже зараз можна стверджувати, що більшість людей переносить хворобу легко, симптоми проявляються між другим і чотирнадцятим днем від зараження. Характерні симптоми хвороби COVID-19, спричиненої вірусом SARS-CoV-2, це підвищення температури, кашель, відчуття задишки, а в тяжких випадках — проблеми з диханням.

Не існує ліків, які могли би покращити імунітет і вберегти нас від інфекції. Вітаміни, мінерали, натуральні рослинні та тваринні екстракти, а зокрема — гомеопатичні препарати, які рекламуються як «імуностимулятори», не відіграють жодної ролі в розвитку імунологічної відповіді. Немає жодних доказів їх позитивного впливу на імунну систему, а рекламування таких препаратів — це звичайне шахрайство.

Хірургічні маски також не захищають від захворювання. Їхня роль полягає в тому, щоби трохи обмежити розповсюдження вірусу від людей, які вже заражені, але тільки якщо знаходячись у публічних місцях ці особи регулярно і часто змінюють маски на нові.

3

Що відомо про рівень заразності та небезпеку SARS-CoV-2?


Коронавірус SARS-CoV-2 є дуже заразним, але йому ще далеко до давно знайомих людству вірусів, таких як кір і вітряна віспа. SARS-CoV-2 не є надзвичайно вірулентним (ступінь хвороботворності) вірусом. Вже зараз можна стверджувати, що більшість людей переносить хворобу легко, симптоми проявляються між другим і чотирнадцятим днем від зараження. Характерні симптоми хвороби COVID-19, спричиненої вірусом SARS-CoV-2, це підвищення температури, кашель, відчуття задишки, а в тяжких випадках — проблеми з диханням.

Підвищений ризик ускладнень (а також смерті) передусім стосується людей з імунною недостатністю. Імунодефіцит може бути як спадковим, так і набутим у результаті інших хвороб, імуносупресивних ліків (отримувачі трансплантації, люди з аутоімунними захворюваннями), при недостатньому харчуванні, наявності інших серйозних захворювань (прогресуючих ракових захворювань, неконтрольованого діабету, серцевої недостатності, тяжких хвороб легенів, печінки, нирок, а також у станах після операцій). Особливо вразливою групою є старші особи, у яких імунна система працює не так ефективно через похилий вік, а передусім через супутні хронічні захворювання.

Єдиний ефективний і безпечний спосіб уникнення інфекційних хвороб — це вакцинація. На жаль, на цей момент не існує вакцини від коронавірусу SARS-CoV-2. Препарати, які зупиняють розмноження вірусу, також недоступні.

4

Що може послабити імунну систему? Чого не робити?


Існують прості та практичні методи, які допоможуть не ослаблювати роботу імунної системи. Фактори, яких варто уникати, бо вони можуть послабити дію імунної системи:

  • надмірне і тривале вживання алкоголю, куріння, вживання наркотиків;
  • хронічний дефіцит сну;
  • неправильне харчування (недостатнє харчування, авітаміноз, а також патологічне ожиріння);
  • відсутність фізичної активності.

5

Які рекомендації є в імунологів? Що може допомогти?


  • Часте миття рук.
  • Уникнення контакту з людьми, що мають симптоми кашлю і підвищеної температури (найкраще зовсім відмовитися від відвідування місць великого скупчення людей).
  • Уникнення контакту з тваринами (а саме дикими).
  • Перехід на рослинне харчування і скорочення споживання сирого м’яса та молока.
  • Дотримання гігієни місць, де готується їжа.
  • Вакцинація проти поширених інфекційних захворювань, таких як грип або пневмококова пневмонія.

Автори:  Професор, доктор медичних наук Домініка Новіс, Заклад медичної генетики, Варшавський медичний університет; професор, доктор медичних наук Якуб Големб, Заклад імунології, Варшавський медичний університет.

Джерело

Переклад із польської:  Анастасія Покропивна, представниця ГО «Відкриті клітки Україна».