Unsplash

Батарейні клітки

Більшість курей-несучок в Україні (99,5%) утримують в батарейних клітках. В середньому, кожна курка-несучка в такій клітці має менше ніж десяту частину квадратного метра вільного простору – це менше, ніж аркуш паперу А4, а вони так мають провести все життя. В той часу як кури не можуть навіть розправити крила, вони є найбільш експлуатованими тваринами в агробізнесі.

Крім цього кури в клітках страждають від неможливості займатися природними речами. Наприклад гніздуванням, висиджуванням та прийманням пилових ванн, що є необхідним для їхнього добробуту. Вчені та експерти чітко висловилися щодо проблем добробуту тварин, які спричиняють батарейні клітки. Один з них, лауреат Нобелівської премії доктор Конрад Лоренц сказав: «Найгірша тортура, якій піддається курка в батарейній клітці – це неможливість десь усамітнитися для того, щоб відкласти яйця. Для людей, які хоча б щось знають про тварин, справді болісно бачити, як курка раз у раз намагається пролізти під своїх сусідок, у пошуках схованки».

Безкліткова система утримання

Через обурення громадськості щодо утримання курей в батарейних клітках, європейські виробники яєць перейшли на систему кейдж-фрі (безкліткове утримання). Така система, як правило, надає курям значно кращий рівень життя, ніж батарейні клітки. Однак відсутності кліток іноді недостатньо для забезпечення добробуту тварин.

На відміну від курей, що утримуються в батарейних клітках, кури безкліткового утримання можуть вільно ходити, розправляти крила і відкладати яйця в гніздах, що є частиною надзвичайно важливої природної поведінки, якої немає у батарейних курей. Більшість кейдж-фрі курей живуть у дуже великих зграях, які можуть складатися з кількох тисяч особин, які ніколи не виходять на вулицю. Кури з безкліткових систем утримання живуть на фермах, перевірених третьою стороною за сертифікаційними програмами, які передбачають зони для висиджування та пилових ванн. Ці переваги дуже важливі для тварин.

Доктор Майкл Еплбі, один із провідних світових експертів з добробуту птахів, пише:
«Батарейні клітки створюють набуті проблеми добробуту для тварин, особливо через невеликий розмір і непридатні умови. Кури не в змозі проявляти природну поведінку, вони потерпають від високого рівня стресу і болю. Виробництво кейдж-фрі яєць хоча й не ідеальне, але не тягне за собою стільки недоліків і є дуже хорошим кроком для гуманної яєчної промисловості».

Кури, що утримуються без кліток, зазнають менше жорстокості, ніж ті, що утримуються в батарейних клітках. Але все-таки, помилково вважати, що кейдж-фрі виробництва повністю позбавлені жорстокості. Ось деякі чинники, що спричиняють страждання тваринам на обох типах виробництв:

– виробництва обох видів зазвичай купують курей з інкубаторів, де вбивають самців одразу після вилуплення – понад 200 млн щорічно лише в США.
– як безкліткові, так і кліткові кури мають обпалену частину дзьоба – цим болючим каліцтвам вони піддаються, щоб вони менше нападали одне на одного.
– обох видів курей зазвичай убивають у віці, що менший, ніж половина нормальної тривалості їхнього життя. Їх часто транспортують на великі відстані до забійних підприємств без їжі та води.
– хоча суттєва частина батарейної та безкліткової індустрії більше не використовує голодування, щоб змусити тварин линяти, є виробники батарейної та кейдж-фрі промисловості, які все ще займаються такою практикою.

Тож, хоч відсутність клітки не означає відсутність жорстокості, кури у беезкліткових системах утримання зазвичай живуть набагато краще за тих, що утримуються в батарейних клітках. Здатність відкладати яйця в гніздах, бігати та розправляти крила – відчутні переваги, які не варто недооцінювати.

Дізнатись більше про виробників кейдж-фрі яєць в Україні можна на сайті Cage Free Альянсу Українського Бізнесу.

Оригінал тут.

Переклад і адаптація: Аліна Тимошенко, представниця Cage Free Альянсу Українського Бізнесу