Unsplash

Їжа — велика частина культури, і, однозначно, близька та важлива для кожного. Немає у світі людей, абсолютно байдужих до неї. Кухонні аромати здатні навіювати спогади з дитинства чи подорожей. Гастрономічні тури — популярний спосіб відпочинку для мандрівників. Зараз, коли ми значно менш мобільні, коли виїхати за кордон стало складніше, «подорожувати» можна, купуючи продукти з різних країн або, готуючи чи замовляючи, національні страви різних народів. Але не вся їжа викликає апетит і хороший настрій. Деякі страви обурюють і засмучують, адже готують їх з неетичних (а часом і шокуючих) продуктів. Продуктів невиправданої жорстокості, від якої стає трохи ніяково. Розповідаємо про найодіозніші страви у світі та пояснюємо, що ж такого страшного приховують ці «делікатеси».

Фуа-гра

Скоро різдвяні та новорічні свята, а значить у Франції подаватимуть фуа-гра до святкового столу. Йдеться про паштет з гусячої чи качиної печінки. Щороку французи з’їдають близько 20 тисяч тонн страви, яка в перекладі означає «жирна печінка», і більшість припадає саме на різдвяний час. Проте захват від цього делікатесу багато хто не розділяє. Навіть навпаки. У більшості європейських країн виробництво заборонене, а у деяких регіонах світу не можна навіть продавати фуа-гра. Традиційна страва з серця Європи очолює список неетичної їжі не просто так. Її виготовляють шляхом насильницького вигодовування качок та гусей. Птахам запихають трубку у горлянку, через який засипають значно більше корму, ніж би вони з’їли добровільно. Під час такої годівлі часто травмуються стравоходи й птахи гинуть, не доживши до подальших страждань. Гаваж (штучне вигодовування) триває декілька тижнів, до забою. Все це робиться, аби викликати ожиріння печінки (по суті, цироз) пернатих. Вона збільшується у майже десять разів, чим спричинює страждання тварин — їм важко навіть підвестись на ноги, внутрішні органи перетиснені, горлянки поранені. Як виглядає це виробництво, можна побачити в опублікованому ГО «Відкриті клітки» розслідуванні з української ферми. Після цих кадрів сама ферма закрилась, а її власники визнали неетичність такого виробництва. До речі, заборонити штучне вигодовування і наблизити законодавство до світових норм хочуть і в Україні. Кориснішим та етичнішим виробом французької кухні може стати рататуй — надзвичайно цікава традиційна овочева страва, яка дала назву однойменному мультфільму, або … веганська фуа-гра. Багато відомих шеф-кухарів змагаються, хто ж розробить смачнішу фуа-гра з продуктів, заради яких ніхто не страждав.

Суп з плавників акули

Китайська кухня подарувала світові багатство страв з рису та сої, зокрема тофу, різноманіття соусів: той же соєвий, кисло-солодкий і лаоганма, локшину, врешті-решт. Але, на жаль, є і страви, інгредієнти для яких обурюють своїм походженням. Одна з таких — суп з плавників акули. Колись рідкісна страва для аристократії, за останні 20 років суп цей став значно поширенішим. Завдяки репутації «елітної» і відносній дороговизні (близько 100 доларів за порцію), страва ця подається на значущі події: весілля, бенкети, святкування китайського нового року. До того ж плавники акули використовуються й у китайській медицині. Раціонально пояснити популярність супу з плавників складно. По-перше, плавники майже не мають смаку: по-суті, це хрящова тканина, розварена до консистенції локшини, а для власне смакових якостей додають інші інгредієнти. По-друге, вони не просто не корисні, вони заледве придатні до споживання через високий вміст ртуті та інших токсинів. Ну й основне — заради їх «видобутку» акулу виловлюють, відрізають плавники та викидають назад у воду — повільно помирати. Щорічно такою страшною смертю вмирають близько 72 мільйони акул. Це штовхає багато різних видів акул до межі вимирання та порушує екосистему океану. Занепокоєна такими стрімкими темпами, ООН розробила Міжнародний план дій зі збереження та управління акулами, але жодна країна не змушена брати в ньому участь, тому прогрес йде повільно. Крім того, законодавство щодо акул сильно відрізняється в різних країнах, забезпечуючи від нульового (Гонконг) до повного захисту цих риб (Багами). Проте основний споживач — Китай, поки що далекий від заборони. Зокрема плавники акул можна купити на так званих «мокрих» ринках: там продають також живих тварин, яких там же і вбивають. Підписати петицію про заборону мокрих ринків можна тут.

М’ясо дельфіна

Ми сприймаємо дельфінів, як надзвичайно розумних та емпатичних тварин, якими вони і є. Для багатьох стало неприйнятним утримання морських ссавців у неволі, оскільки ми все краще розуміємо їх складні соціальні зв’язки, потребу у свободі й спілкуванні з собі подібними. Побачити дельфіна у відкритому морі — радість для дітей та дорослих. Через таке особливо позитивне ставлення в нашій культурі споживання м’яса дельфіна — так само неприйнятно, як і м’ясо собаки (яке теж, до речі, споживають в кількох країнах). Проте в деяких куточках світу його їдять. І якщо в Японії – це рідкісний та не дуже популярний делікатес, то в Перу дельфіняче м’ясо — їжа для бідних. Там щороку виловлюють щонайменше 3 тисячі дельфінів. Це нелегальний бізнес, але штрафи занадто маленькі, щоб зупинити мисливців. І не лише за океаном: у 2019 році українські медіа окупованого Криму розмістили новину про підпільний продаж м’яса дельфінів, які викинулись на берег. Або тих, які попадались в сіті. Або тих, на яких полювали. В будь-якому разі, це неприйнятно.

Це далеко не повний перелік їжі, яка суперечить етичним нормам сучасного суспільства, тому перед тим, як купувати чи замовляти страву, замисліться, наскільки етичний був її шлях до вашої тарілки.

Що я можу зробити, аби зупинити неетичний та жорстокий бізнес?

В першу чергу — не купуйте ці продукти та не підтримуйте такий кривавий бізнес. Висловлюйте свою позицію ресторанам, магазинам та виробникам, якщо знайшли у них продукти, які ви вважаєте неетичними. До прикладу, підпишіть петицію до ресторанів та ритейлерів України з вимогою повної відмови від продажу фуа-гра. Звертайтесь до них у соц. мережах з вимогою змінити асортимент, аби він відповідав етичним стандартам, бойкотуйте тих, хто не чує своїх клієнтів. Світ змінюється і те, що вважалось делікатесом раніше, тепер – злочин проти гуманності, екології, життя.

Авторка статті: Олена Баран, представниця ГО «Відкриті клітки Україна»