The European Food Safety Authority (далі EFSA) виніс експертний висновок щодо розведення курей-несучок і бройлерів, у якому рекомендується відмовитися від кліткового вирощування свійської птиці та внести зміни в умови її вирощування. А саме: відійти від розведення швидкорослих порід, збільшити простір для вирощування. Він також рекомендує відмовитися від жорстокої практики з обрізання дзьобів.

Кінець кліткової епохи

В Євросоюзі триває розгляд законодавства із зоозахисту. Однією із запропонованих змін є заборона кліткового вирощування. Ця пропозиція — результат Європейської ініціативи «Покінчити з епохою кліток», зареєстрованої у вересні 2018 року. Це перша з ініціатив, що стосується свійських тварин, збір підписів якої перевищив поріг у 1 млн.
Під час своєї роботи Єврокомісія звернулася до EFSA з проханням підготувати звіт з описом наявних систем ведення фермерства, їх впливу на добробут тварин і пов’язаних з ними ризиків. Їх також попросили запропонувати зміни, що покращили б добробут фермерських тварин.

21 лютого 2023 року EFSA  опублікував експертний висновок щодо розведення курей, вирощених на м’ясо та яйця, що увінчав роботу вчених, яка зайняла кілька місяців.

Чи добре курам-несучкам у клітках?

Виявлено одинадцять істотних негативних наслідків для добробуту курей-несучок. Серед найбільш важливих: переломи та вивихи кісток, нездатність задовольнити поведінкові потреби (пошуки їжі та дослідження навколишнього середовища), стрес через відсутність простору, а також: травми м’яких тканин та пошкодження пір’я, кігтів і дзьоба.

EFSA стверджує, що відмова від вирощування у клітках –  одне з найважливіших розв’язань вищезазначених проблем. Також наголошено на важливості зменшення кількості особин на метр квадратний до не більше 4 пташок. Кури повинні мати доступ до додаткового критого простору, щоб зменшити щільність вдень, коли птахи найбільш активні. Субстрат має бути сухим, чистим, з сипучим піском і збагаченнями у вигляді, наприклад, їстівних блоків, аби задовольнити потребу в дослідженні навколишнього середовища та пошуку їжі. Практично жодну з умов, що забезпечують добробут курей, не виконують в клітковій системі розведення. Експертиза EFSA та рекомендації, що містяться в ній, є ще одним важливим, суттєвим голосом на користь заборони кліткового вирощування та необхідності змінити спосіб розведення тварин.

Страждання курей, вирощених на м’ясо

EFSA також чітко (і не вперше) показує, наскільки негативними є наслідки нинішньої форми вирощування курчат на м’ясо для добробуту тварин. Останні наукові рекомендації підтверджують, що птахи страждають від надзвичайної скупченості, пошкоджень і деформацій кісток, порушення рухливості, теплового стресу, нездатності відпочивати й проявляти основні природні форми поведінки.

EFSA рекомендує, перш за все, обмежити темпи росту курей (а це означає припинення використання найпопулярніших наразі швидкорослих порід) та суттєво зменшити щільність птахів на фермах. EFSA підтверджує, що необхідно знизити концентрацію аміаку в повітрі й забезпечити кращу підстилку. Наразі їх не замінюють протягом життя тварин на фермі, тому кури змушені жити у власних фекаліях. EFSA вказує на необхідність надати птахам можливість слідувати природній поведінці, наприклад сідати, встановивши базове обладнання в пташники.

Наука на боці курей

Експертиза базується на даних, зібраних за останнє десятиліття. Висновки вчених однозначні: для забезпечення належного рівня добробуту курей критично треба відійти від кліткового вирощування, припинити використання порід, генетично відібраних для швидкого росту, значно зменшити щільність ферм і припинити жорстокі практики, такі як обрізання дзьоба.

Переклад та адаптація: Анастасія Бочарова, активістка організації «Відкриті клітки Україна».

Оригінал: https://www.otwarteklatki.pl/blog/europejski-urzad-ds-bezpieczenstwa-zywnosci-zaleca-odejscie-od-hodowli-klatkowej-i-ras-szybko-rosnacych