Andrew Skowron

Традиційно, кожного року активістки «Відкритих кліток» підбивають підсумки зоозахисного року й аналізують, чого досягли колеги з усього світу у напрямку боротьби з хутром, оскільки це одна з найгарячіших тем зооактивізму. Відмова країн та брендів від хутра — тенденція кількох останніх років, адже воно вже не тільки вийшло з моди, але стає й економічно невигідним та становить загрозу екології та здоров’ю людей. 

В Україні, на жаль, цього року позитивних новин про хутро немає. Через повномасштабне вторгнення росії в Україну, страждають всі: і люди, і тварини, і навколишнє середовище. Проте ми радо ділимось здобутками колег з ЄС, адже впевненні, що Україна дуже скоро теж буде частиною Європейського Союзу та буде слідувати європейським вимогам утримання тварин, а хутро залишить в минулому, як і більшість цивілізованих країн.

Що з країнами?

Andrew Skowron

Наразі хутрове виробництво заборонено в Австрії, Боснії та Герцеговині, Бельгії, Хорватії, Чехії, Естонії, Люксембурзі, Нідерландах, Північній Македонії, Норвегії, Сербії, Словаччині, Словенії та Великобританії. У Німеччині, Швеції та Швейцарії виробництво хутра економічно невигідне через суворі вимоги, тож ця сфера вже практично не існує в цих країнах. У Новій Зеландії заборонено імпорт норок, що фактично забороняє вирощування норок в країні, а в Японії повністю відмовилися від розведення тварин задля хутра.

Також є країни, які, окрім виробництва, забороняють продаж хутра на їхніх територіях. Ізраїль дотримується цього правила з 2021 року. В США неможливо купити хутро в штатах Каліфорнія та Массачусетс і з кожним роком все більше американців відмовляються від хутра.

У вересні 2022 року Латвія запровадила заборону на хутрове господарство з періодом поступової відмови до 2028 року. За місяць до цього Мальта внесла нову поправку до закону, яка забороняє хутрове господарство з моменту його підписання.

А раніше, у березні 2022 року Ірландія оголосила про заборону хутрового господарства. Очікується, що цього року закриються три ірландські норкові хутряні ферми.

У грудні 2021 року Італія оголосила про заборону хутрової промисловості з початку 2022 року. У листопаді 2021 уряд Франції вирішив негайно заборонити хутрову промисловість диких тварин у Франції і весь 2022 рік Франція без хутра.

У жовтні 2019 року Словаччина запровадила закон про заборону хутрового господарства після перехідного періоду для існуючих ферм до 2025 року.

Запропонований закон про заборону хутрового господарства зараз розглядається в Литві, Чорногорії, Польщі, Іспанії та Румунії.

На жаль, цього року також були випадки відмови від заборони хутрового виробництва. Так, у червні 2022 року міністр екології Болгарії Борислав Сандов оголосив про заборону на розведення та імпорт американської норки. Країна очікувала хвилю закриттів хутрових ферм через заборону, що була введена на підставі захисту місцевого біорізноманіття. Але вже 5 серпня 2022 року адміністративний суд Болгарії призупинив дію заборони через апеляцію. 
Також, ще у 2019 році, Данія призупинила розведення норок через Covid-19, бо на одній із ферм виявили захворювання у тварин. Данія — країна з великою кількістю ферм з розведення норок у минулому — у листопаді 2022 поновила дозвіл на промислове фермерство. Але, індустрія до кінця може не поновитися, бо більшість фермерів не мають ресурсів на повернення до звичної роботи.

А що з брендами?

Andrew Skowron

Цього року трапилося те, на що ніхто не очікував — канадський бренд Canada Goose повідомив, що більше не планує закупати хутро койотів для виробництва своїх відомих на весь світ парок. І, хоча, це надзвичайно гарна новина, але представники бренду заявляють, що на їхнє рішення ніяк не вплинули активісти, які намагалися відмовити компанію використовувати хутро з 2006 року. 

У січні 2022 люксові італійські бренди Dolce & Gabbana та Moncler оголосили, що відмовляються від використання хутра заради тварин та планети — тепер вони обирають інші альтернативи.

Також у 2022 році італійські компанії Parajumpers і Zegna Group, що володіє модними брендами Zegna і Thom Browne; данський бренд Saks Potts; Копенгагенський тиждень моди; елітний онлайн-магазин Moda Operandi; і паризькі виставки моди Première Classe і Who’s Next відмовилися від хутра. У жовтні британська компанія Frasers Group, власник універмагів House of Fraser, а також роздрібної мережі Flannels і роздрібних брендів, включаючи Sports Direct, пообіцяла більше не закуповувати хутро для продажів в магазинах.

У грудні 2022 ще один відомий бренд, G-Star Raw, повністю відмовився від використання хутра. Хоча голландський бренд деніму наразі не використовує хутро, цією заявою вони позначають свою чітку позицію проти жорстокого поводження з тваринами. Також бренд продовжуватиме рухатися до більш стійкої та етичної бізнес-моделі.

Що робити далі?

Andrew Skowron

Всі ці зміни відбуваються завдяки активістам та тим, хто їх підтримує — підписує петиції, донатить гроші на кампанії та акції. Отже, те, що ми з вами можемо робити аби припинити експлуатацію тварин заради хутра — це підтримувати один одного заради спільної цілі та не носити хутро.

Однією з найпотужніших петицій року стала петиція від Fur Free Alliance щодо заборони виробництва та продажу хутра в ЄС. Автори петиції наголошують, що багато європейських виробників вже відмовилися від використання натурального хутра (як то Gucci, Prada, Chanel та інші) і це вже питання часу, коли зачиниться останнє хутрове виробництво. Наразі петиція зібрала понад 1 мільйон підписів, тож Європейська комісія має обов’язково її розглянути. Якщо петицію затвердять, то на території ЄС буде заборонено виробництво та продаж хутра — а це велика перемога для кожного. 

Завдяки спільним зусиллям у Європі та по всьому світу закриваються хутрові господарства, дехто відмовляється від продажу хутра на своїх територіях. Це те, чого можна досягти й в Україні — і до цього ми вже йдемо. І хоча наразі цей процес сповільнився через вторгнення росії на територію України, але ми знаємо, що світле майбутнє чекає на всіх людей та тварин в нашій країні.

Тому слідкуйте за петиціями, підписуйте їх, та підтримуйте рух заборони хутра. 


Авторка статті: Ольга Шевчук, активістка ГО «Відкриті клітки Україна»