Фуа-гра –  всесвітньо відомий делікатес, що у перекладі з французької («foie gras») – жирна печінка. Багато гурманів готові платити не абиякі гроші, аби скуштувати його. На жаль, мало хто усвідомлює, що ховається під цією відомою у всьому світі стравою.

То що ж таке фуа-гра насправді?

Ні для кого не є секретом, що фуа-гра – це гусяча або качина печінка (за статистикою 90% всього фуа-гра у світі виробляють з качиної печінки й лише 10% з гусячої), яку штучно збільшують шляхом «гаважу» (насильницької відгодівлі). Саме такий спосіб є єдиним для отримання цього продукту, і він викликає шквал обурення у зоозахисників та сум в очах пересічних людей.

Процес виробництва фуа-гра ділиться на декілька етапів.

Перший етап: протягом першого місяця життя птахів домагаються їх швидкого зростання шляхом звичного годування. На другому етапі, наступного місяця, птицю закривають у тісних клітках, у яких неможливо вільно рухатися. Щоб спровокувати прискорене зростання, їх годують багатою на білки їжею та високоенергетичним кормом, який спричиняє багато незліченних хвороб, як, наприклад, жирову гіпертрофію клітин. Захворювання, яке характеризується збільшенням обсягу і маси органу – печінки та утворення на ній жирової тканини. А також спричиняє цироз печінки. На останньому етапі, за 2-3 тижні до забою, качок і гусей годують кілька разів на добу, при чому кількість корму в 10 разів перевищує норму. Годують тварин примусово та вручну, використовуючи велику кількість їжі, яка має у собі шкідливі речовини, що сприяють штучному збільшенню печінки. Це відбувається, коли клітини печінки гепатоцити починають накопичувати в собі жир. Орган перестає нормально функціонувати та накопичує в собі жовч, розвивається печінкова недостатність, згодом настає інтоксикація організму. Нарешті, коли гепатоз розвивається настільки сильно, що печінка збільшена в декілька разів — птиця готова до забою.

Сам процес відгодівлі відбувається наступним чином: качка чи гуска фіксується і в стравохід вставляється жорстка металева трубка, змащена машинною оливою (принаймні таку практику ми побачили в Україні), через яку у великих кількостях та під сильним напором вливають їжу. Зазвичай це викликає травми та біль, пошкодження верхніх відділів травного тракту та розриву стравоходу, що призводить до повільної та болісної загибелі тварини.
А що про фуа-гра думають у світі?

Сьогодні заборона на фуа-гра діє більш у 22 з 27 державах-членах ЄС, у частині цих держав її вирощування вважається кримінальним злочином, відступ від загальних правил допускається лише у тих країнах, де це була існуююча практика і то відповідно до суворих національних норм. У штаті Нью-Йорк заборонено не лише виробництво, а й продаж “сумнівного делікатесу”. При чому, близько 90% виробленого у світі фуа-гра припадає саме на Францію, де фуа-гра є національною гордістю.
Чи виправдовує користь фуа-гра жорстокість її виробництва?

Дослідження вчених із Національної Академії Наук США виявило, що специфічні глікопротеїни амілоїди, які накопичуються у печінці насильницьки відгодованої птиці, викликають порушення білкового обміну в організмі, до якого вони потрапляють з їжею. Це, своєю чергою, може призвести до розвитку амілоїдозу – важкої хвороби, деякі форми якої є невиліковними. Крім цього, це збільшує ризики розвинення ревматоїдного артриту, хвороби Альцгеймера і хвороби Паркінсона.

Також через великий вміст у жиру, у фуа-гра, який своєю чергою підвищує рівень холестерину та збільшує ризики виникнення серцево-судинних захворювань. Порція делікатесу вагою близько 60 г містить 25 г жиру і 85 мг холестерину, тоді як 100 г гамбургера у якому всього лише 9 г жиру і 25 мг холестерину.

У фуа-гра міститься білок бета амілоїд, який здатен викликати ряд побічних ефектів та навіть захворювань таких як: діарея, нефротичний синдром з вираженою нирковою недостатністю, набряк суглобів і патологічні травми кісток, порушення ритму серця (аритмія), гіпотензію (зниження тиску), ревматоїдний артрит (про який вже згадувалось вище), іншими словами – ураження поверхні суглоба, що у підсумку призводить до каліцтва або неспроможності рухати кінцівкою. Цей білок може стати причиною виникнення раку щитоподібної залози. Може викликати також атеросклероз, який спричиняє інфаркти та інсульти, діабет тощо. Крім цього, згаданий вище білок може викликати хворобу Альцгеймера, при якій клітини головного мозку поступово руйнуються. У цьому переліку, поряд з іншими, може виникнути хвороба Паркінсона, яка займає 2 місце після попередньої, при ній спостерігається тремор, зниження спонтанної рухової активності, підвищення пластичності тонусу м’язів. Ще одна з можливих хвороб, викликаних цим білком, має назву хвороба Гантінгтона, під час неї у хворого спостерігаються різкі неконтрольовані рухи м’язів, що з віком призводить до смерті. Щоправда, ризики виникнення перелічених хвороб мають значення лише при частому вживанні фуа-гра в їжу і при наявності у людини спадкової схильності.

У статті-дослідженні про «Амілоїдогенний потенціал фуа-гра» проведеному іноземними вченими був проведений експеримент, у якому мишам як, сприйнятливій популяції, вводили й годували амілоїд витягнутий з фуа-гра. Протягом експерименту у тварин спостерігався розвиток системних патологічних відкладень, які призводили до погіршення стану здоров’я мишей. Також ці експериментальні дані свідчать про те, що харчовий продукт, що містить амілоїд, спричиняє розвиток амілоїдного білка та хвороби Амілоїдозу в організмі (Амілоїдоз – це хвороба, при якій спостерігається порушення білкового обміну та накопичення у тканинах амілоїду, який і є причиною утворення даної хвороби).

Чим небезпечний амілоїдоз?

Прогресивне накопичення амілоїду підриває правильне  функціонування тканин і органів, проявляється клінічними ускладненнями, дисфункцією тих органів в яких відкладається. У найбільшому колі ризику опиняються такі органи: нирки, серце, шлунково-кишковий тракт, щитоподібна залоза, суглоби, мозок та ін. У людей літнього віку під найбільшим ризиком є серце. Амілоїдоз призводить до порушення роботи судин головного мозку, впливає на нормальне звертання крові, що може викликати хворобу гемофілію, печінкову недостатність. Також може бути причиною частої задухи та втрати ваги.

Що там по законах?

14.05.2020 року, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи одноголосно підтримав ЗП 2802. Цей законопроєкт забороняє виробництво фуа-гра та жорстоке поводження з тваринами під час годування відповідно до норм ЄС (обов’язкова цілодобова наявність свіжої питної води, заборона примусового годування, окрім як з лікувальною чи профілактичною метою, необхідність забезпечення відповідного повноцінного харчування тощо). Зараз Україна має шанс заборонити на законодавчому рівні виробництво та продаж цього “делікатесу” і вже 2.06.2020 року Верховна Рада України включила законопроєкт у порядок денний.

Авторка статті: Інна Татарчук, представниця зоозахисної ГО “Відкриті клітки Україна”