У зв’язку з поданням 24 січня 2020 року депутатами Верховної Ради України законопроєкту (ЗП-2802), завдяки якому в Україні на законодавчому рівні буде заборонено виробництво та продаж фуа-гра, у цій статті аргументовано розглянемо питання стосовно того, що таке фуа-гра, як вона виробляється та які наслідки має для довкілля і здоров’я тих, хто її споживає.

Що таке фуа-гра?
Історія походження фуа-гра бере початок у Стародавньому Єгипті, коли люди примусово відгодовували водоплаваючих птахів, щоб їх печінка зростала до неприродних розмірів через збої у роботі організму.

Наші предки мали не багато розваг, тому були схильні до багатьох експериментів у кулінарії, споживання продуктів якої, досі є однією із найпопулярніших щоденних традицій. Вирощування та приготування їжі давно переросли у мистецтво, але його плоди не завжди приносять здорове задоволення і далеко не завжди йдуть на користь тому, хто насолоджується деякими його витворами.

Фуа-гра — збільшена в 7-10 разів, печінка хворих качок та гусей, яких силоміць відгодовують таким чином, щоб вони отримували в 4 рази більше їжі, ніж їм потрібно. Для цього використовують високоенергетичний корм, який не є видовою їжею цих тварин, що неминуче сприяє багатьом небезпечним хворобам печінки. Це порушує роботу всього організму тварини, викликаючи багато інших хвороб і роблячи існування птахів вкрай болісним.

Наслідки вживання страв із фуа-гра для здоров’я людини
Окрім захмарної ціни, яку треба платити, щоб купити цей “делікатес”, люди мають знати наслідки впливу на здоров’я при вживанні його у їжу.

Вчені із Національної Академії Науки США проводили спеціальне дослідження, під час якого було виявлено, що специфічні глікопротеїни амілоїди, які накопичуються у печінці насильницьки відгодованої птиці, викликають порушення білкового обміну в організмі до якого потрапляють з їжею. Це, своєю чергою, може призвести до розвитку амілоїдозу — важкої хвороби, деякі форми якої, є невиліковними. Крім цього, це збільшує ризики розвинення ревматоїдного артриту, хвороби Альцгеймера і хвороби Паркінсона.

Екологічний слід від виробництва фуа-гра
Екологічний аспект — є питанням виживання людства. Зараз вже ніхто не буде заперечувати той факт, що клімат змінюється, тому що це вже стало очевидним. І хоча кліматологи попереджали про це давно, більшість з нас через заклопотаність та недостатність поширення інформації у ЗМІ, не хотіли в це вірити.

Катастрофічне збільшення парникового ефекту через збільшення кількості вуглецевого газу в атмосфері стрімко призводить до нагрівання планети й тваринництво щільно пов’язане з цим деструктивним процесом. Крім того, що сільськогосподарські тварини виділяють багато вуглецю та метану, для зростання цих тварин потрібно дуже багато рослинної їжі та прісної води, світові запаси, якої стрімко зменшуються.

Попри те, що кожен з нас має можливість використовувати високотехнологічні пристрої, а на прилавках супермаркетів постійно з’являються нові товари, у деяких регіонах планети у людей досі немає доступу до чистої води та здорової їжі. Це, важливе для всього людства питання, значно простіше буде вирішити, якщо не марнувати рослинну їжу та воду на вирощування сільськогосподарських тварин, які потребують колосальну їх кількість.

  • Для вигодовування качок та гусей при виробництві фуа-гра витрачається мінімум в 4 рази більше їжі, ніж при звичайному утриманні цих птахів.

Етичне питання стосовно фуа-гра
Етичне питання є питанням еволюції людської свідомості. Ми всі хочемо жити у безпечному та максимально здоровому суспільстві, тому що це задовольняє природну потребу людини у розвитку та пошуку нових відкриттів. Для цього ми маємо розширювати спектр свідомості та емпатії, щоб розуміти до чого саме призводять наші дії.

Технології виготовлення фуа-гра не змінилися на краще у порівнянні з минулими століттями. Бажання деяких людей заробити на популярному делікатесі призвело до появи цілих ферм, де тварини утримуються у щільних клітках, з порушенням не тільки санітарних норм, а всіляких морально-етичних принципів розвинутого суспільства.

Як ми можемо показати дітям приклад гуманності та навчити їх базовим принципам взаємодопомоги?

Що подумають про нас наступні покоління людей, які будуть жити у суспільстві достатку та різноманіття, якщо ми й далі будемо відтягувати неминучий еволюційний процес, найважливішим кроком якого є відмова від експлуатації тварин?

Берімо приклад з прогресивних країн, які вже відмовились від фуа-гра заради спільного розвитку. Підтримуйте Законопроєкт 2802, швидкість прийняття якого, напряму залежить і від вас.

Автор статті: Євген Рожков, активіст ГО “Відкриті клітки Україна”