Andrew Skowron

У сучасному світі все більше фермерів та споживачів ставлять під сумнів кліткові системи утримання, що використовуються в промисловому сільському господарстві. У Польщі, яка славиться своїми багатими сільськогосподарськими традиціями, деякі місцеві фермери почали відмовлятися від кліткових систем на користь альтернативних методів виробництва. Ця тенденція відображає зміни в уявленнях про етичне сільське господарство.

Згідно з шостим міжнародним звітом EggTrack, що підготувала компанія Compassion in World Farming, все більше компаній беруть на себе зобов’язання щодо розведення курей-несучок без кліток.

Звіт EggTrack охопив  232 компанії. 175 із них публічно оголосили про прогрес у відмові використання кліток. Середнє впровадження безкліткових систем на цих підприємствах становить 79,1% (де 100% означає повне використання безкліткових яєць). Серед  світових компаній, що надали дані, частка безкліткового вирощування зросла з 55,2% у середньому у 2021 році до 63,1% у 2022 році.

У Польщі понад 140 компаній взяли на себе зобов’язання відмови від використання кліток до 2025 року, включно з найбільшими мережами супермаркетів. Деякі провідні мережі вже виконали свої зобов’язання щодо яєць без кліток до поставленого терміну. Це Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland і Makro.

Кліткові системи виробництва та їхні проблеми

Кліткові системи широко поширені в промисловому сільському господарстві й використовуються для утримання птахів, свиней та інших тварин в клітках батарейного типу, зазвичай з мінімальним простором для руху курей.

Однією з основних проблем кліткових систем є обмежений простір для тварин, бо вони мають дуже мало місця для руху. Це лімітує їхні природні поведінкові потреби, такі як прогулянки, взаємодія з іншими тваринами та прояв соціальної поведінки. Така нестача рухової активності може призводити до фізичних і психологічних проблем у тварин, зокрема до проблем з опорно-руховою системою, м’язової атрофії та стресу.

Негативний вплив кліткових систем також стосується умов життя тварин. У таких системах зазвичай відсутні елементи природного середовища, які є важливими для добробуту тварин, такі як доступ до свіжого повітря та природного світла. Подібні умови можуть призводити до загального погіршення здоров’я тварин та вразливості до захворювань.
Саме тому деякі фермери в Польщі почали відмовлятися від кліткових систем на користь альтернативних методів виробництва.

Зміни у свідомості фермерів

Завдяки поширенню інформації, освітнім програмам та науковим дослідженням фермери починають усвідомлювати необхідність змін у сільському господарстві.
Перш за все, фермери все більше розуміють важливість створення умов для гідного життя тварин, що мають право на простір та можливість виражати свої природні поведінкові потреби. Фермери виявляють зацікавленість у створенні годівель, де тваринам надано достатньо місця для руху, можливість добувати їжу та взаємодіяти з іншими тваринами. Це допомагає забезпечити кращий фізичний і психологічний добробут тварин.

По-друге, фермери починають більше звертати увагу на етичні аспекти сільського господарства та добробуту тварин. Вони розуміють, що використання кліткових систем може суперечити етичним принципам утримання тварин. Фермери поступово відмовляються від методів, які можуть заподіяти тваринам фізичні чи емоційні страждання, і шукають альтернативні способи виробництва продукції, що забезпечують гідні умови для тварин.

Крім того, свідомість фермерів розширюється щодо екологічних аспектів сільського господарства. Вони усвідомлюють, що кліткові системи можуть мати негативний вплив на довкілля через викиди шкідливих речовин, використання великих кількостей хімічних добрив та води. Фермери стають прихильниками органічного виробництва та стараються зменшити свій екологічний слід, переходячи до більш сталого підходу до сільськогосподарської діяльності.

Альтернативні методи утримання тварин

Розглянемо різні альтернативні методи утримання тварин, які фермери в Польщі використовують замість кліткових систем. Ці методи спрямовані на поліпшення добробуту тварин та зменшення впливу на довкілля.

 1. Вільний вигул: Це метод, коли тварини мають доступ до відкритих просторів, де вони можуть вільно рухатися та займатися природними активностями. Фермери розбудовують спеціальні вигульні майданчики, де тварини можуть вільно пересуватися. Цей підхід надає тваринам більше простору та природних умов, що покращує їхній фізичний та психологічний добробут.
 2. Великі вигули: Ще один альтернативний метод — це використання великих вигулів, де тварини утримуються на відкритих пасовищах або земельних ділянках. Такий підхід надає тваринам більше простору для руху та можливість пастися на траві. Це допомагає забезпечити більш природні умови для тварин і позитивно впливає на їхній ментальний і фізичний стан.
 3. Органічне виробництво: Органічне виробництво є ще одним популярним альтернативним методом, який використовують фермери. Воно базується на використанні природних методів управління господарством, без використання хімічних добрив, пестицидів та антибіотиків. У системі органічного виробництва тваринам надаються умови, що відповідають їхнім природним потребам, а також дотримуються високих стандартів щодо добробуту та етичності.
 4. Перехід до альтернативних розплідників: Фермери також розглядають перехід до альтернативних розплідників, таких як розплідники на відкритому повітрі або розплідники з просторовими умовами. Це дозволяє тваринам мати більше простору та природних умов для розмноження та розвитку потомства.

Ці альтернативні методи виробництва дозволяють фермерам відмовитися від кліткових систем і забезпечити кращі умови для тварин. Перехід до цих методів виробництва відображає зростаючу свідомість та екологічну відповідальність фермерів у Польщі.

Unsplash

Виклики альтернативних методів утримання

Багато фермерів відмовляються від альтернативних методів утримання тварин через виклики, які вони представляють. Але кожен з таких викликів має рішення. 

 1. Економічні виклики: Перехід до альтернативних методів утримання тварин може вимагати додаткових інвестицій у будівництво просторів для вільного вигулу та зміну управлінських практик. Це може бути фінансово затратним для фермерів, особливо для тих, хто має обмежений бюджет. Однак, довгостроково, перехід до більш етичних та стало-забезпечених умов для тварин може призвести до покращення якості продукції та забезпечити доступ до високого попиту на нових ринках.
 2. Управління ризиками: Відмова від кліткових систем виробництва може створити нові виклики в управлінні ризиками, такими як захворювання тварин, втрати врожаю та зміни клімату. Фермери повинні бути готові до адаптації до нових умов та розробки стратегій для зменшення можливих ризиків, наприклад, впровадження програм здоров’я тварин, та використовувати сталі методи управління господарством.
 3. Соціальна підтримка та споживацька популярність: Відмова від кліткових систем виробництва може допомогти фермерам отримати сильну підтримку людей, що переймаються добробутом  тварин та сталим сільським господарством. Багато споживачів виявляють більший інтерес до продуктів, що вироблені більш етичним шляхом.

Відмова локальних фермерів від кліткових систем виробництва в Польщі, хоча супроводжується викликами, відображає зростаючу свідомість щодо добробуту тварин, етичних аспектів та сталого сільського господарства. Перехід до альтернативних методів виробництва відкриває шлях до поліпшення умов для тварин, зменшення впливу на довкілля та задоволення вимог споживачів, що шукають продукти, вироблені з урахуванням етичних та сталих принципів.

Чому може навчитися Україна?

Україна може навчитися деяким важливим аспектам у Польщі щодо відмови від кліткових систем виробництва. Ось кілька ключових ідей:

 1. Законодавча база: Польща має суворі законодавчі норми, які регулюють умови утримання тварин у сільськогосподарських господарствах. Україні варто розглянути адаптацію подібних норм та стандартів для забезпечення добробуту тварин та забезпечення якості продукції.
 2. Фінансова підтримка: Польща надає підтримку фермерам, які переходять до альтернативних методів виробництва. Це включає фінансову допомогу, субсидії та консультаційну підтримку. Україні варто розглянути впровадження подібних програм для сприяння переходу до сталіших та етичніших методів виробництва.
 3. Підвищення свідомості: Польща проводить активну роботу з підвищення свідомості громадськості щодо добробуту тварин та переваг сталого сільського господарства. Україні можна взяти до уваги цей підхід і розробити освітні кампанії та інформаційні матеріали для підвищення свідомості українського суспільства про важливість етичного та сталого виробництва продуктів харчування.
 4. Розвиток альтернативних методів: Польща активно досліджує та впроваджує альтернативні методи виробництва, такі як вільний вигул та органічне виробництво. Україні варто вивчити досвід Польщі та залучити науковців, фахівців та фермерів до спільного розвитку ефективних та екологічно-дружніх методів виробництва.

Навчаючись від Польщі, Україна може сприяти переходу фермерів до більш етичного та сталого виробництва продуктів харчування. Це не тільки сприятиме добробуту тварин, але й допоможе забезпечити високу якість продукції, відповідність стандартам ЄС для експорту товарів та відповідати зростаючому попиту споживачів на сталі та екологічно-дружні продукти.

Авторка статті: Ольга Шевчук, активістка організації «Відкриті клітки Україна»