12 лютого 2021

ОПУБЛІКОВАНО ПРОЄКТ НАКАЗУ «ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ДО ДОБРОБУТУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН»

На сайті Мінекономіки у кінці 2020 року був опублікований Проєкт наказу «Про затвердження Вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин», яким мали б бути запроваджені мінімальні стандарти утримання фермерських тварин, які повністю відповідають нормам ЄС, але фактично Проєктом пропонується зменшити й ці мінімальні стандарти та відкласти їх впровадження до 2026 року.

94% громадян країн-членів ЄС вважають дотримання вимог щодо добробуту сільськогосподарських тварин важливим. Тобто, світові тенденції щодо питання гуманного відношення до сільськогосподарських тварин створюють підґрунтя для впровадження вищих стандартів під час їх утримання в процесі сільгоспвиробництва, в той час, як для України питання стоїть хіба що у забезпеченні мінімального захисту, який на цей час фактично відсутній.

Зокрема, у самій же пояснювальній записці до Проєкту зазначається, що:
близько 98% кліткового обладнання, використовуваного в Україні, не відповідає європейським вимогам та може спричиняти невиправдані страждання птиці;
у близько 70% випадків промислових свиноматок утримують у групах, проте, існуючі норми площі в розрахунку на свиноматку в 60% випадків не відповідають вимогам Проєкту наказу, що вказує на «перевантаження» приміщень і дає можливість зробити припущення, що свині зазнають надмірних і невиправданих страждань.

24.02.2016 року Кабінет Міністрів України затвердив Всеосяжну стратегію імплементації законодавства у сфері санітарних та фітосанітарних заходів. Відповідно до неї, Україна мала адаптувати та імплементувати в законодавство протягом 2018-2019 років низку нормативно-правових актів у сфері добробуту сільськогосподарських тварин ЄС, чого ми досі не зробили. Що більше, Проєктом наказу вводиться в дію лише з 1 січня 2026 року.

Кожні п’ять років Рада ЄС на підставі Звіту Комісії ЄС та на основі досвіду та наукової розробки переглядає свої стандарти та норми. У 2026 році встановлені Проєктом Наказу стандарти можуть стати застарілими, що може призвести до визнання української системи державного контролю з боку ЄС нееквівалентною. Отже, вітчизняні фермери та великі виробники будуть не готові до впровадження стандартів ЄС. Крім того, існує ряд наукових досліджень, які свідчить про можливу шкоду здоров’ю людини продукції, яка є наслідком надмірних і невиправданих страждань тварин.

В Проєкті наказу також можна побачити, що в ряді випадків Проєкт зменшує мінімальний захист тварин у порівнянні з актами ЄС. Відповідно до усіх нормативних актів ЄС, які підлягають адоптації, Держави-члени можуть застосовувати на своїх територіях більш суворі положення щодо захисту тварин, але не м’якші.

“Мінекономіки має виправити зазначені неузгодженості та здійснити ці заходи у суворій відповідності до законодавства ЄС у найкоротші терміни, оскільки відсутність встановлених мінімальних стандартів порушує міжнародні зобов’язання України, сприяє подальшому невиправданому і надмірному стражданню сільськогосподарських тварин, заподіюють шкоду здоров’ю людей” — вважає голова ГО “Відкриті клітки Україна” Катерина Бєлкіна.

Вподобайте нас у соцмережах

Дізнавайтеся все про нашу роботу!

Приєднуйся до 473 людей, яким не байдужа доля тварин на фермах.

Відкриті клітки

Зоозахисна організація