Відкриті клітки

4 грудня електронна петиція до Президента України проти законопроєкту №8150 зібрала понад 25 000 голосів всього за 5 днів. Вже 8 грудня у Комітеті аграрної та земельної політики Верховної Ради відбулося обговорення цього законопроєкту. В ньому взяли участь заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, народні депутати та представники зоозахисних організацій. Зрештою було вирішено спільно напрацювати та зареєструвати новий законопроєкт без спірних пунктів. Зоозахисні організації, лідери громадської думки, а також небайдужі до долі тварин люди виступили проти законопроєкту. Чому він викликав такий резонанс у суспільстві та у чому полягає його жорстокість та антигуманність? Активістки «Відкритих кліток» вирішили пролити на це трохи світла.

Законопроєкт №8150 вилучає із закону «Про жорстоке поводження з тваринами» наступні пункти:

про заборону масового знищення безпритульних тварин для депопуляції;

У статті 17 закону України про захист тварин від жорстокого поводження наводиться вичерпний перелік випадків, у яких дозволяється умертвління тварин. У ньому немає депопуляції — масового вбивства для регуляції чисельності. У законопроєкті 8150 пропонується внесення правок, згідно з якими положення статті 17 не застосовуватиметься до сільськогосподарських тварин та заходів з депопуляції. Це може призвести до неконтрольованого масового винищення безпритульних котів і собак.

про умови утримання сільськогосподарських тварин.

Цей пункт означає наступне:

у законопроєкті №8150 хочуть скасувати заборону на виробництво фуа-гра і знову дозволити жорстокі знущання з птахів; 

Страву фуа-гра виготовляють з печінки качок та гусок. Для цього птахів піддають примусовому та частому годуванню надмірною кількістю їжі за допомогою шлангу, який встромляють у стравохід. Шланг викликає травми шиї, гортані, голови, дзьоба та шлунку. Інколи потік корму буває настільки потужним, а кількість їжі такою великою, що стравоходи тварин не витримують і рвуться. Через відгодовування печінка качок та гусей може збільшитися у 10 разів, птахам стає складно ходити та дихати.

Виробництво фуа-гри в Україні заборонили лише торік. На разі стаття 21 закону України про захист тварин від жорстокого поводження забороняє «насильне годування тварин, крім годування з лікувальною чи профілактичною метою, у тому числі забороняється здійснення діяльності з розведення та вирощування гусок та качок для отримання фуа-гри. Проте згідно з законопроєктом №8150 ці норми мають бути виключені, а замість них введені формулювання «Поводження з сільськогосподарськими тваринами має здійснюватися і відповідати вимогам законодавства про ветеринарну медицину». На жаль, у законодавстві про ветеринарну медицину заборони виробництва фуа-гри немає, тож це виробництво знову стане легальним.

патрання, обсмалювання, зняття шкіри, копчення, відокремлення частин тіла у тварин тощо до припинення серцебиття тварини будуть дозволені. Тобто тварини можуть бути ще живими під час вищеперерахованих жорстоких та болісних процедур;

Так, статтею 21 Закону про захист тварин ці жорстокі дії заборонені, а згідно зі статтею 17 Закону про захист тварин «забороняється застосовувати негуманні методи умертвіння тварин, що призводять до загибелі від задухи, електричного струму, больових ін’єкцій, отруєння, курареподібних препаратів, перегріву, та інші больові методи». Законопроєкт №8150 пропонує доповнити цю статтю формулюванням «Положення цієї статті не застосовуються до умертвіння (забою) сільськогосподарських тварин, а також до заходів з депопуляції». Таким чином, автори законопроєкту вважають, що забій сільськогосподарських тварин може включати методи, що тягнуть передсмертні страждання.

умови утримання фермерських тварин знову не будуть відповідати їхнім фізіологічним, видовим, та індивідуальним особливостям. В тому числі не будуть враховані їхні природні потреби в харчуванні, воді, сні, природній активності тощо;

законопроєкт скасує умову, згідно з якою не можна використовувати для роботи хворих, поранених та недогодованих тварин, а також тих, які перебувають на останній третині вагітності;

▪ можна буде знову застосовувати травматичні та болючі засоби при доїнні, стрижці чи годуванні;

Наведемо також короткі висновки від Екологічного Комітету Верховної Ради щодо вимог ЄС, які будуть порушені, якщо законопроєкт №8150 таки буде прийнятим:

авторами законопроєкту не обґрунтовано необхідності зниження стандартів захисту сільськогосподарських тварин у порівнянні з законодавством ЄС, що підлягає впровадженню;

▪ Україна фактично порушує зобов’язання з адаптації регламенту ЄС, де прописані етичні процедури забою і норми утримання фермерських тварин. Регламент чітко описує будь-які виключення та наводить процедури здійснення забою разом з іншими нормативами ЄС. Тому виключення зі сфери регулювання Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» сільськогосподарських тварин є неприйнятним.

Євгеній Ісаєнко — автор електронної петиції написав в тексті звернення до Президента: «Переконаний, що у демократичній та вільній країні, яка прямує до Євросоюзу, зміни та реформи повинні бути не лише на папері, а й в ментальності кожного свідомого громадянина. Гуманність та усвідомлення цінності кожного життя — навіть тварини — саме це повинно бути присутнім у світогляді адекватного суспільства 21 сторіччя. Тому подібним законопроєктам, що мають на меті легалізацію жахливих мук і тортур над живими істотами, у нас не місце, і я ЗАКЛИКАЮ вас його ветувати. Адже про яку людяність у ставленні до одне одного може йти мова, коли ми неспроможні цю людяність виявити спершу до тварин?».

Кількома місяцями раніше був зареєстрований ще один жорстокий та антигуманний законопроєкт №7689, який, на нашу думку, йде всупереч Європейським стандартам та стане на заваді євроінтеграційного курсу, за який ми боремось. Цей законопроєкт передбачає скасування дозволів на проведення наукових експериментів над тваринами, на утримання диких тварин у неволі, на добування мисливських тварин, на право займатися розведенням у напіввільних умовах чи в неволі червонокнижних видів тварин та на проведення заходів із залученням тварин. Зараз на сайті офіційного інтернет-представництва Президента зареєстровано петицію проти прийняття цього законопроєкту. Просимо усіх небайдужих долучитися до її підписання та поширювати інформацію про петицію. Борімося за світ, вільний від страждань разом!

Авторка статті: Настя Рашевська, активістка ГО «Відкриті клітки Україна»