14.05.2020 року, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи розглядатиме законопроєкт 2802, який може зупинити тортури під назвою “фуа-гра”. Висновок комітету буде мати вирішальне значення, адже комітет є головним щодо цього законопроєкту.

Нагадуємо, фуа-гра – продукт насильницького годування качок та гусей задля збільшення їхньої печінки, виробництво якого є однією з найжорстокіших і хворобливих для тварин практик, а сам «делікатес» містить потенційну небезпеку для людського здоров’я. Вартість робить її доступною лише для обмеженого кола споживачів. Водночас, в багатьох ресторанах та навіть супермаркетах України можна знайти продукт примхи та жорстокості, споживачі якого не завжди навіть знають як він виробляється.

Чому заборона фуа-гра – це не забаганки?

Щороку в Україні реєструється близько 300 кримінальних справ за ст. 299 КК України (жорстоке поводження з тваринами). Однак є тисячі тварин з якими поводяться дуже жорстоко, але за це нікого не судять – гуски та качки, які відгодовуються для фуа-гра. Країна, в якій страждає тварина, значення не має.

Який процес насильної відгодівлі для фуа-гра?

Процес примусового годування птахів отримав назву «гаваж». Дана практика вважається неетичною і заборонена в більшості країн Європи через наступні фактори неблагополуччя тварин, описані у дослідженні Кембридзького університету:

  • зріст загальної анатомії тіла, зміна постави, складнощі в ходьбі (лапи можуть бути розвернуті назовні, тому стояти вертикально чи бодай дістатись до води тварини деколи не в силі), кісткова трансформація;
  • травми шиї, гортані, шлунку;
  • респіраторні інфекції, кандидоз, а стрептококи викликають розлади шлунково-кишкового тракту;
  • викид токсинів в організм, з якими печінка впоратись більше не може і тому спричиняє біль і можливу ранню смерть тварини.

Шанс для тварин

Як відомо 24.01.2020 року народними депутатами Яценком А.В., Фельдманом О.Б., Лабунською А.В., Дубілем В.О. та Камельчуком Ю.О. був зареєстрований законопроєкт 2802 «Про внесення змін до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» щодо удосконалення захисту тварин від жорстокого поводження». Законопроєкт забороняє жорстоке поводження з тваринами під час годування відповідно до норм ЄС (обов’язкова цілодобова наявність свіжої питної води, заборона примусового годування, окрім як з лікувальною чи профілактичною метою, відповідне повноцінне харчування тощо), а також  забороняє виробництво фуа-гра.

Міжнародна підтримка

Заборону примусового годування підтримали три міжнародні зоозахисні організації: Anima International, яка визнана однією з 4-ох найефективніших зоозахисних організацій світу, та Gaia – Voice of the Voiceless, міжнародна зоозахисна організація «Hidden-in-Sight», яка діє в Україні та переймається питаннями притягнення до відповідальності осіб, які жорстоко поводяться з тваринами.

«Ми сподіваємось, що Україна вирішить позиціювати себе серед країн, доброзичливих до добробуту, а не серед тих небагатьох, які все ще дозволяють таку жахливу практику, як насильницьке годування.» – каже Мікаель Ванденбош, президент Gaia – «Затвердження законопроєкту 2802 та інших ініціатив, що протистоять примусовому годуванню, запропонували б чудову можливість донести до світу, що Україна йде на шлях покращення добробуту тварин, таким чином, відповідаючи на вимоги суспільства, прокладаючи шлях до вищої репутації своїх тваринних виробництв».

«Науковий комітет з питань охорони здоров’я та добробуту тварин (SCAHAW) Європейської комісії у 1998 р. Підтвердив, «що примусове вигодовування, як це практикується зараз, шкодить добробуту птахів.» – заявляє Кірсті Хендерсон, голова Anima International – «Це свідчить про те, що світ рухається до гуманного виробництва і в намірі запобігти жорстокості до тварин. Anima International готова підтримати український уряд у цьому цінному рішенні приєднатися до вищих норм добробуту та припинити жорстоку практику примусового годування».

Українські зоозахисники також підтримують законопроєкт, серед яких Перший зоозахисний UA, ГО «Відкриті клітки Україна», Всеукраїнська спілка громадських організацій “Асоціація зоозахисних організацій України”, до складу якої входить 46 громадських зоозахисних та правозахисних організацій з 20 областей України, ГО «Еко-логіка», ГО «Громадянські слідчі», волонтерського об’єднання «Зоопатруль», ГО «Сіверка», ГО «Міжнародні системи реєстрації»  та інші.