Unsplash

Ще у далекому 2014 році Україна взяла на себе міжнародне зобов’язання привести свої національні вимоги до європейських стандартів та ще до 2018 року мала адаптувати законодавство відповідно до чинних директив ЄС щодо добробуту тварин у промисловій сфері. 

Процес змін в Україні неминуче почнеться, адже Україна подала заявку на вступ в ЄС та офіційно отримала статус кандидата на членство. У рішенні саміту, ЄС уточнили: перехід на наступний етап, тобто до узгодження початку переговорів про вступ, можливий тільки у разі повного виконання усіх умов, визначених Єврокомісією.

Результати нового дослідження показали, що українці також очікують змін у сфері промислового тваринництва і навіть готові платити більше за гуманні умови утримання тварин.

ГО “Відкриті клітки Україна”, разом з маркетинговою агенцією “УкрСоцСтандарт”, провели на території України соціологічне дослідження серед населення віком від 16 до 65 років. В опитуванні взяли участь близько 1000 респондентів з різних куточків України. Вибірка, розроблена для цього дослідження, була комбінованою квотно-випадковою багатоступеневою. На першій ступені в середині відповідних макрорегіонів серед списку міст з населенням 50 тис. або більше осіб випадковим чином обирались міста (Київ, Харків, Одеса, Запоріжжя, Львів, Кривий Ріг, Вінниця, Полтава, Тернопіль, Чернівці, Ужгород, Шостка, Павлоград, Лозова). На другій ступені – випадковим чином обирались точки опитування. На третій – квотним способом особи.

Таким чином квотою першого рівня виступив макрорегіон, квотою другого рівня – вік і стать. Квоти будувалися відповідно до демографічного паспорта території. Вибірка є репрезентативною загалом, та не є репрезентативною за кожним з міст окремо. Розмір похибки має не перевищувати показник у 3% для відповідної за розміром повністю випадкової вибірки. 

Ціллю та завданням опитування було: 1) дослідити ставлення аудиторії до тварин та умов утримання їх на промислових фермах; 2) підтвердити або спростувати гіпотезу про те, що умови воєнного часу сприяють покращенню гуманного ставлення аудиторії до фермерських тварин; 3) дізнатися наскільки обізнаними є українці щодо умов утримання тварин у промисловому фермерстві в Україні.

Результати дослідження показали, що значна частина опитаних (57,6%) готові доплати за упевненість, що тварини, з яких були виготовлені харчові продукти, утримувалися в гуманних умовах, частка тих, хто точно не готовий, або скоріше не готовий, є майже вдвічі меншою (31,8%). Прийнятним варіант підвищення ціни знаходиться в діапазоні 10-20%. Та близько 6% респондентів готові платити навіть на 50-100% більше. 

УкрСоцСтандарт

Такі результати говорять про те, що навіть ті українці, хто споживають м’ясо та інші продукти тваринного походження хочуть аби умови утримання тварин були кращими.

Більшість опитаних (60,1%)  погодились з твердженням, що країні потрібна загальнонаціональна система маркування того, в яких умовах утримувалися тварини при виготовленні м’яса, молока та яєць. 

Абсолютна більшість респондентів зазначили що їм важливо, щоб тварини на промислових фермах утримувалися в умовах, які відповідають їхнім природним потребам (70%) та, щоб транспортування та забій фермерських тварин відбувалися так, щоб якомога менше впливати на їхній фізичний і психологічний стан (71%). А для 63% людей також важливо, щоб промислові ферми мінімізували свій негативний вплив на навколишнє середовище.

Водночас аж третина опитаних зізнались що недостатньо знають про умови утримання, транспортування та забою тварин на фермах з виробництва м’яса, молока та яєць (29, 3%) та не знають, чим відрізняються вимоги до утримання, транспортування та забою фермерських тварин в Україні та Європейському Союзі (36%). Тому це безумовно велике поле для роботи не лише зоозахисних організацій, а також для виробників та ритейлерів, адже споживач має бути обізнаний та робити свідомий етичний вибір. 

УкрСоцСтандарт

60% осіб впевнені, що покращення умов утримання фермерських тварин матиме позитивний вплив у подальшій євроінтеграції України.

Від початку повномасштабної війни ставлення до фермерських тварин незначним чином (29,5%) змінилося на більш гуманне. Особливо це стосується мешканців Заходу та Центру країни, тобто регіонів, де люди почуваються в більшій безпеці.

Отже, як показують результати дослідження, українці повністю підтримують зміни на краще в умовах утримання фермерських тварин, вбачають в цьому користь для країни на шляху до ЄС та готові за це платити, проте потребують більше інформації в даних питаннях. А повномасштабна війна не лише не поставила питання гуманності до тварин у категорію “не на часі”, а навпаки змінила ставлення третини українців до фермерських тварин на краще.

Щоб отримати додаткову інформацію щодо опитування (деталі дослідження, масиви даних тощо), напишіть нам на contact@opencages.com.ua.

ГО «Відкриті клітки Україна» — частина організації «Anima International», що налічує у своєму складі 6 європейських країн. Організація була створена в Україні у 2017 році в межах міжнародної ініціативи з захисту прав тварин, що перебувають на промислових фермах.

Авторка статті: Андріана Федевич, представниця ГО «Відкриті клітки Україна»