Як 1.25 грн рятують курочку з клітки?

Якщо ви споживаєте яйця — ця інформація для вас

У середньому яйце від курки, яка має кращі умови утримання, коштує лише на 1.25 грн більше, ніж яйце від курей-несучок, яких утримують у клітках. Однак різниця між цими способами утримання разюча!

Чому тема добробуту тварин важлива? Кури-несучки — це не ті тварини, які зразу ж спадають на думку, коли ми думаємо про зоозахист. При цьому на українських промислових фермах утримують понад 21.5 млн цих птахів. 99.5% з них перебувають у клітках і всього 0.5% поза ними — у системах із вищими стандартами добробуту.

Що думають про питання добробуту тварин українці та українки?

Аби краще зрозуміти настрої суспільства щодо цього питання, ми замовили дослідження у маркетингової компанії Укрсоцстандарт «Ставлення мешканців українських міст до питань гуманних умов утримання фермерських тварин». Згідно з отриманими результатами, 63.2% українців готові доплатити за впевненість, що куповані ними м’ясо, молоко та яйця походять від тварин, яких утримували в гуманних умовах. 80.8% респондентів згодні з твердженням, що покращення умов утримання фермерських тварин позитивно вплине на подальшу євроінтеграцію України. А втім, лише 41% українців та українок знають про умови утримання тварин на фермах. 20.8% опитаних зазначили, що знають достатньо, ще 20.2% відповіли, що «скоріше знають».

Різниця між системами утримання курей-несучок

Утримання курей-несучок у кліткових системах Існує два стандарти утримання птиці у клітках: батарейні та поліпшені клітки. В обох випадках клітки розташовані шедами — рядами в декілька ярусів. У батарейних клітках на кожну курку-несучку виділено простору розміром з аркуш А4. Тож там неможливо ні розправити крила, ні вільно переміщатися, ні задовольняти інші природні потреби. Це призводить до постійного стресу, розладів поведінки, випадків канібалізму, захворювань та передчасної смерті. У поліпшених клітках на кожну курку припадає більша площа. Також клітки обладнуються місцями для гніздування та пристроями для сточування кігтів. Попри такі «переваги», птахи все життя проводять у клітках. Використання кліток є оптимальним способом з точки зору отримання прибутку, але в той же час — найгіршим для добробуту птиці. Через жорстокі умови утримання курей-несучок батарейні клітки заборонені у ЄС з 2012 року. В Україні вони досі залишаються не лише легальним, а й найбільш поширеним методом виробництва.
Ліворуч кліткове утримання, праворуч — вільний вигул
Альтернативні стандарти утримання птиці Безкліткові системи включають амбарний спосіб утримання, вільний вигул та органічне виробництво. При амбарному (підлоговому) утриманні птахи мають доступ до відкритого простору всередині приміщення. Кури на вільному вигулі можуть виходити на вулицю та займатися природними речами: приймати пилові ванни, ходити та шукати їжу, порпатися у бруді, чистити пір’я собі та іншим птахам тощо. Органічне виробництво як підвид безкліткового утримання забороняє ще й використання хімічних добрив, пестицидів та інших шкідливих речовин. Звісно, що безкліткове утримання не звільняє тварин від болю, однак воно втричі зменшує його інтенсивність за даними Our World in Data. Крім того, кількість тварин на виробництві також зменшується. Тому, якщо ви не можете відмовитися від споживання яєць, обирайте ті, що походять із безкліткових систем. А надто, що це не так вже й дорого.

Топ 5 поширених питань

  1. Як розпізнати, що я купую яйця саме з безкліткових систем? На пакованні яєць із безкліткових систем має бути вказано «Вільний вигул», «Вільний випас», «Free range» або «Органік».  Інші позначки, на зразок «Від щасливої курочки» тощо — це маркетинг. Деякі бренди (наприклад, «Ясенсвіт» чи «Квочка») утримують курочок у різних системах — кліткових і безкліткових — тому слід зважати на маркування, аби випадково не підтримати кліткове утримання.
  2. Чи етично купляти яйця вільного вигулу брендів, які в основному продають яйця з кліткових систем? Є виробництва, які утримують курей у змішаних системах: у клітках та поза клітками. Збільшення попиту на яйця з безкліткових систем — це сигнал для виробника, що для споживачів добробут тварин має значення і це підтверджується фінансово. Це сприятиме відмові від утримання у клітках.
  3. Як щодо яєць від домашніх курочок з села? Якщо ви споживаєте яйця і хочете підтримувати локального виробника — яйця від курочок із села хороший вибір.
  4. Чи можна довіряти тим, хто пише на пакованні «Вільний вигул»? Так, слід зважати на таке маркування. На пакованні має бути вказано: «Вільний вигул», «Вільний випас», «Free range» або «Органік». До речі, з 1 січня 2028 року в Україні стане обов’язковим єдиний стандарт маркування, ідентичний до того, що існує в ЄС. Згідно з ним, спосіб утримання курочок позначатиметься цифрою, де «0» — органік, «1» — вільний вигул, «2» — амбарне утримання, «3» — поліпшені клітки.
  5. Як утримують курей-несучок в ЄС? Станом на 2022 рік 60.3% усіх курей-несучок у ЄС утримують в альтернативних системах (амбари, вільний вигул, органік). Лише 39.7% курочок утримують у поліпшених клітках, і цей відсоток з року в рік зменшується. Австрія і Люксембург уже заборонили використання поліпшених кліток, а ще 6 країн перебувають на перехідному етапі відмови від таких систем.

Дізнайтеся більше про тему добробуту тварин у наших публікаціях за посиланнями:

Напишіть нам, якщо у вас виникли додаткові запитання або якщо ви бажаєте отримувати інформаційну розсилку на дану тему: contact@opencages.com.ua

Долучайтеся до Відкритих кліток

Станьте голосом тварин. Приєднуйтесь до нас!

Дізнавайтеся все про нашу роботу!

Приєднуйся до 473 людей, яким не байдужа доля тварин на фермах.

Відкриті клітки

Зоозахисна організація